Љубовта се меша во сѐ! Велат дека љубовта поминува низ стомакот, па затоа го користиме денешниот ден да споделиме со вас неколку специјалитети кои се поврзуваат со најубавото чувство и го загреваат срцето. Изразете ја вашата љубов преку храна! „Денот на вљубените“ може да биде повод да поминете убав ден полн со љубов со саканата [...]

By |2023-02-14T20:13:23+01:00February 14th, 2023|Блог|Comments Off on

Совршено тесто за палачинки

Колку често подготвувате тесто за палачинки? Со самата помисла на домашно подготвени палачинки, веднаш ви навираат слики на прекрасни топли и вкусни палачинки со слатко или солено полнење. Наутро или навечер солени или слатки, никој не може да им одолее. Некои ги сакаат без јајца и млеко, односно посни а некои пак го сакаат вкусот на [...]

By |2022-09-08T00:29:19+02:00February 28th, 2017|Блог|Comments Off on Совршено тесто за палачинки

Онлајн купување во Македонија

Онлајн купувањето е вид на електронска трговија која му дозволува на корисникот директно купување на услуги или производи користејќи интернет и веб пребарувач. Првите чекори во онлајн купувањето ги направил Мајкл Олдрич. Тој во 1979-та година, со поврзување на домашниот тв приемник со телефонска линија за пренос на информација во реално време, го создал првиот [...]

By |2022-09-08T00:29:19+02:00February 22nd, 2017|Блог|Comments Off on Онлајн купување во Македонија

Домашно приготвена vs готова бебешка храна

Постојано е присутно прашањето дали домашно приготвената или готовата бебешка храна е подобра и дали постои разлика помеѓу нив? Голем број родители се против храната во тегличка, но истовремено многу родители секојдневно ја употребуваат готовата бебешка храна во исхраната на своите деца. Дали навистина готовата бебешка храна го заслужува епитетот “лоша”? Со напредокот на технологијата [...]

By |2022-09-08T00:29:19+02:00February 15th, 2017|Блог|Comments Off on Домашно приготвена vs готова бебешка храна

Свети Трифун или Свети Валентин: Кој празник повеќе го празнуваме?

1-ви февруари според стариот календар, или 14-ти февруари според новиот календар е денот на кој се празнуваат празниците свети Трифун и свети Валентин. Свети Трифун претставува православен празник посветен на виното и лозјето, додека свети Валентин е католички празник, ден на кој се празнуваат љубовта и пријателството ширум светот. Во голем број земји во светот [...]

By |2022-09-08T00:29:20+02:00February 8th, 2017|Блог|Comments Off on Свети Трифун или Свети Валентин: Кој празник повеќе го празнуваме?

Имаш ли омилен багет сендвич?

Кога станува збор за сендвич веднаш визуелизираме топло багет лепче со крцкава кора кое во својата средина содржи разни сувомеснати или млечни производи дополнети со свеж зеленчук. Добропознатиот багет претставува симбол на Франција, кој зад себе чува интересна историја за своето настанување, но и интересна приказна за неговата светска распространетост. Највкусните сендвичи се приготвени токму [...]

By |2022-09-08T00:29:20+02:00February 1st, 2017|Блог|Comments Off on Имаш ли омилен багет сендвич?

11 совети и трикови за подобро здравје

Модерниот начин на живот каде секојдневно сме во трка со времето, не принудува да заборавиме на најважното – нашето здравје. Неправилната исхрана и недоволната физичка активност претставуваат само еден мал дел од многуте фактори кои допринесуваат за нарушување на здравјето. Со посветување на само малку време во текот на денот и примена на овие 11 [...]

By |2022-09-08T00:29:21+02:00January 26th, 2017|Блог|Comments Off on 11 совети и трикови за подобро здравје

Здрава храна после празниците

Еве сме, на крајот на славењето, на празниците и на обилните оброци кои содржат шеќери. Време е за детоксикација на организмот, а за тоа се потребни и нови производи во вашиот фрижидер. Правилната исхрана и е повеќе од потребна на организмот, а за да ја зготвите ви треба само идеја од рецептите за здрава храна. [...]

By |2022-09-08T00:29:21+02:00January 13th, 2017|Блог|Comments Off on Здрава храна после празниците

Каква треба да биде една Божиќна трпеза?

Секој празник има свое посебно мени и свое правило за храна. Единственото нешто што им е заедничко е тоа што го спојува целото семејство заедно. Меѓу тие празници е и Божиќ, кој се смета за најголемиот празник и има своја Божиќна трпеза. Традиционалната Божиќна трпеза во светот Секоја Божиќна трпеза во светот е различна и [...]

By |2022-09-08T00:29:21+02:00January 4th, 2017|Блог|Comments Off on Каква треба да биде една Божиќна трпеза?

Како Свети Никола стана Дедо Мраз?

Постојат повеќе приказни за тоа како Свети Никола го доби името Дедо Мраз. До ден денес сме слушнале многу, но која од нив е вистинската, реалната? Како еден бискуп и светец стана симбол за прослава на Божиќните празници и реклами? Историјата ја раскажува приказната. Човекот со име Никола Човекот кој живеел во 4-от век во [...]

By |2022-09-08T00:29:22+02:00December 30th, 2016|Блог|Comments Off on Како Свети Никола стана Дедо Мраз?

Email

Loading